četrtek, 31. januar 2013

Jungle boogie

Po zgodovinski lekciji iz Ayutthaye, sva potrebovala še malo šusa zelene narave. Odpravila sva se v menda najlepši nacionalni park Khao Yai, kjer naj bi se po džungli potikalo še veliko slonov, opic, kač, velikih in malih žvali. Izhodišče za vstop v park je mestece Pak Chong, kjer je tudi večina nastanitev. Dogovorila sva se z enim od vodičev za enoipoldnevni ogled parka. Ogled smo pričeli z lekcijo o "prijaznih" žuželkah in obiskom jame z netopirji. Množica netopirjev (na stotine) si jamo deli z menihi, ki jo uporabljajo za lmeditacijo (hm, uredili so si prave posteljice). Ti netopirji pridno kakajo in skrbijo tudi za dober dodatni zaslužek lokalcev, saj se "drekci" dobro prodajajo kot gnojilo (vsebujejo fosfor in nitrate), uporabni pa so tudi za izdelavo smodnika. V glavnem, v 2 tednih nakakajo za 600 EUR materiala samo v eni od jam. Zvečer se netopirji odpravijo na lov, zato smo se premaknili na razgledno točko pod sosednji hrib in odštevali minute do sončnega zahoda. Milijoni netopirjev so v valovih zapuščali jamo in pri tem ustvarjali neverjetne figure na nebu. Za še bolj magičen trenutek, pa poskrbi poseben zvok njihovih kril. Prizor je trajal skoraj uro, preden so se vsi netopirji dejansko do konca vsuli iz jame.

Netopirji
Pogumni Jure
Še bolj pogumni Jure
Zgubljeni jamarji

Naslednji dan nas je čakal pohod skozi džunglo. Vstopili smo v središče parka in se podali po gozdnih poteh. Opic in kač ni bilo težko zgrešiti, imeli pa smo nekaj sreče, da smo opazilil tudi čredo divjih slonov med sprehodom po potoku. Samica se nam je precej približala in oddajala vibrirajoči nizek zvok, ki je jasno sporočal, da nismo zaželjeni. Jure je bil malo prestrašen, saj se je slon konstantno približeval, kitajski soudeleženci pa so veselo škljocali z bliskavico. Z divjimi sloni pač ni šale. No, naš vodič je bil samozavestno flegmatičen. To je bil vrhunec dneva, preostal nam je še prijeten sprehod po divjini.

Izraz pove vse
Lost highway
Tajska figa
Slonica (za drevesom desno se skriva tiger a se ga žal ne vidi)

Napajališče
Scena iz filma "The Beach"

Safari pa sva imela tudi v sobi, kjer sva spala. Pozdravil naju je velik masten pajek, v kopalnici pa sestradana pijavka, za katero je Jure mislil, da je kak tajski fižol.

Na žalost pa vlada divjina tudi v glavah, saj je v parku še vedno ogromno krivolova, pobiranje smeti pa tudi ni ravno odlika. Tigrov je v celem parku le še petnajst. Poleg tega so se v neposredni bližini parka razbohotila mega gradbišča novih golf resortov in SPA hotelov, namenjenih predvsem petičnim azijskim gostom. Lahko si predstavljamo, kako bo park izgledal že v nekaj letih, prav gotovo pa ne bo več vreden ogleda zaradi neokrnjene narave.











ponedeljek, 28. januar 2013

Ayutthaya


Ayutthaya se je izkazala za pravo nasprotje Bangkoka, s svojo majhnostjo in urejenostjo naju je očarala. Gre za nekdanjo prestolnico Tajske, ki so jo v 18. stoletju Burmanci oplenili in požgali. Kmalu zatem se je prestolnica preselila v mesto Bangkok. Mesto je pozicionirano ob 3 rekah in je pravzaprav otok. V njem najdemo obsežen kompleks grobnic, samostanov in svetišč, postavljenih s strani nekdanjih kraljev. Arhitektura ima močan kmerski pečat, saj so le ti vladali kar nekaj stoletij. Danes ostankom nekdanjega blišča vladajo horde divjih psov, ki se zdijo kot duhovi še vedno blodečih prednikov.

3 grobnice 3 kraljev
Da dobimo obcutek velikosti stupe
V drevo ujeti buda
Ostanki starodavnih templjev
Stupa in (falični) prang



Darovi bogovom

Sicer pa poleg templjev in zgodovinskih razvalin mesto ne ponuja prav dosti. Imajo relativno zanimivo tržnico z vsem kar leze, plava in skače. Seveda moramo pozabiti "naše" HCAAP stanarde. Definitivno se je tudi začelo z bojem proti komarjem. Urška je kljub vsem mogočim sprejem in žavbam pokasirala vse pike (hvala Jure).

Kralj v mladih letih demonstrira kako se stvarem pravilno streže
Tržnica
Nekaj za žabarje
Tržnica z druge strani

Jutri greva že naprej. Džungla kliče!

sobota, 26. januar 2013

Bangkok!

Po udobnem, ca. 12-urnem poletu (malo reklame za Qatar air., kjer čas res hitro mine), sva padla v Bangkok. Najbolj približen opis prvega občutka je, kot da bi pristal v parni savni, ki še ni popolnoma segreta. Mesto je velika, živahna azijska prestolnica. Od ljudi ter prometa puhti in brbota na vsakem koraku. Predvsem pa je prestolnica za praznjenje denarnic, pa ne samo zahodnjaških.

Namestila sva se v predelu Khao San-a, getu za turiste (ja, sva pač ubogala nasvete iz LP), ki se zvečer spremeni v dobre stare čase a-la Poreč iz 80-ih let. Štanti, bari, vmes pa kup pijanih turistov, od ameriške mladine, do ostarelih hipijev ter iskalcev "ljubezni". Veliko je nadležnih "turističnih delavcev", ki ti pod pretvezo prijazne pomoči, skušajo pobrati čim več časa in denarja. Sicer vse skupaj zabavno, ampak daleč od pravega Bangkoka. En večer zadostuje. Morava pa še omeniti super masažno-frizerske salone, kjer te za par eurov (ca. 3-5) popedenajo od nog do glave. Stopala so kar predla od ugodja.

Tuk-tuk norija
Farški prostori
Razgled z Wat Saket-a (Golden Mount)

Še malo o znamenitostih, ki sva se jih lotila. Templji in podobno se najdejo na vsakem vogalu, luštno in praktično se je tudi zapeljati z ladjico (avtobus te s počasnostjo res ubije) ali tuk-tukom. Na izbiro za ogled so tudi palače in muzeji, vendar sva to zaradi silne gneče pustila za prihodnjič (po planu se še vračava v BKK). Visoka sezona ima svoj davek.

Zlate pagode vsepovsod
Rečni tuk-tuk
Grand Palace
Wat Phra Kaew - Temple of Emerald Buddha
Emerald Buddha

Bangkok pa je prav gotovo ena od prestolnic street fooda. Najbolj naju je navdušil Night market v China Town-u. Kot dva ljubitelja dobre papice, sva se počutila kot dva mala otroka v trgovini z igračami, žal pa po nekaj štantih ugotovila, da imava omejene želodčne kapacitete. Na razpolago so vse možne kombinacije vegetarijanske, morske in mesne prehrane po dostopnih cenah (porcija cca. 1 euro).

"Podganji štant"
Ni dobro?
China Town
Koh majster
Kitajci
Korejska fantovščina
Nočno tihožitje

Najina naslednja postaja je bil Pat Pong, mix rdeče četrti in tržnice s poceni konfekcijo ter ostalo potrošno robo. Prednjačijo ponaredki, ki ti jih zapakirajo v Harrod's vrečko. Kar se pa rdeče četrti tiče, slike govorijo same zase. Fantje (zlasti tisti starejši) lahko najdejo dekleta, dekleta fante in vse ostale kombinacije. Vse skupaj temelji na izkoriščanju dostikrat mladoletnih deklet in fantov (mafijska posla). En večer zadostuje!

Pat Pong
Ponudba 1
Ponudba 2
Ponudba 3

Po pravici povedano, komaj čakava, da se jutri odpraviva proti severu, najprej v Ayuthayo, nekdanjo tajsko prestolnico. Mesto je precej manjše in bo prav gotovo dalo Tajski drugo perspektivo.



ponedeljek, 21. januar 2013

Predgovor

Pred krepkim letom dni je začela rasti ideja, da se odlepiva iz pisarniških stolov, se malo razmigava, zbistriva glave, začasno ukineva zimo, zbaševa svojo osnovno kramo v nahrbtnik in se odpraviva za eno leto tja, kamor si že dolgo želiva. Cilj: jugovzhodna Azija. Kar dolgo sva tuhtala in premlevala, saj te udobje in navidezna varnost polnokrvnega zaposlenega davkoplačevalca naše ljube Slovenije spravlja v nenehno skušnjavo, da je bolj fino ostati doma. Ampak odločitev je padla, segla sva si v roke in strahu napovedala protinapad. Do sedaj sva ga že uspešno eliminirala, pravzaprav sva vsak dan bolj vesela, da greva daleč stran od (trenutne) slovenske kolobocije. Želiva si predvsem eno leto polnokrvnega življenja, z vsemi dobrimi in slabimi stranskimi učinki. Plan je da ni plana, je pa spisek držav, ki si jih želiva obiskati. Začela bova na Tajskem.